• PRZYGODA Z KALIGRAFIĄ

•

We wtorek 07.02.2023 r. miło nam było gościć panią Ewę Joannę Sankowską, która dla uczniów naszej szkoły przygotowała warsztaty kaligrafii. Gospodarzem wydarzenia była klasa II A.

Kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania.

Odbyliśmy podróż w czasie poznając historię pisma.

Obecnie piszemy na papierze, najczęściej w zeszytach, ale kiedyś wykuwano napisy w kamieniu, pisano rylcem na tabliczkach woskowych, papirusie, pergaminie. Poznaliśmy różne kroje pisma od starożytności po współczesność. Zachwyciły nas stalówki, obsadki, ptasie pióra i to, że niektóre litery ozdabiano prawdziwym złotem!

Pisanie z wykorzystaniem atramentu nie należy do łatwych zadań…

Książki w dawnych czasach, przed wynalezieniem druku, były pisane ręcznie przez skrybów. Powstanie książki trwało kilka lat i dlatego do czytelników kierowano poniższe słowa:

„Czytelniku, przewracaj kartki powoli i palce trzymaj z dala od liter.

Albowiem, jak grad niszczy płody ziemi, tak nieobyty czytelnik staje się zepsuciem dla pisma i księgi”.

TEKST WYCHOWAWCZYNI KLASY II A JOANNA JARZĄB-BRENDA

ZDJĘCIA MAŁGORZATA KULIŃSKA

• DNI TEMATYCZNE

• Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, dwa tygodnie poprzedzające zimowe ferie zamieniły się w naszej szkole w pełne pomysłowości akcenty.

Odbyło się sześć dni tematycznych – dzień bez plecaka, dzień piżamy i kapci, dzień czapki i okularów, dzień postaci z filmów/bajek, dzień stroju sportowego oraz dzień nauczyciela – kiedy to uczniowie mogli przebrać się za swoich nauczycieli.

W trakcie tych dni, uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością wprowadzając siebie i innych

w dobry nastrój w oczekiwaniu na karnawałowo – walentynkowy bal oraz zimowy odpoczynek podczas ferii.

TEKST OPIEKUN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KATARZYNA BURKNAP-MIECHOWICZ

ZDJĘCIA MAŁGORZATA KULIŃSKA, SAMORZĄD UCZNIOWSKI

• DZIEŃ BABCI I DZIADKA

• W środę 25.01.2023 r. uczniowie klasy lll B Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieniu Pomorskim wspólne z wychowawcą p. Małgorzatą Chołodowską przygotowali z okazji Dnia Babci i Dziadka  uroczyste przedstawienie.

Piosenki, wiersze i inscenizacje rozbrzmiewały tego dnia w naszej szkole. Wnukowie obdarowali Babcie i Dziadków własnoręcznie wykonanymi laurkami i prezentami. Zaproszeni goście nie kryli wzruszenia i gromkimi brawami nagradzali występujących.

Na zakończenie uroczystośći nie zabrakło również wypieków, kawy i herbaty.

MAŁGORZATA CHOŁODOWSKA

• WIZYTA W PRZEDSZKOLU

• Dnia 27.01.2023 r. uczniowie klasy IIIB oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili Przedszkole Publiczne nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Trzecioklasiści przygotowali inscenizację wiersza J. Brzechwy ,, Jajko,, oraz opowiadali o tym dlaczego warto uczyć się w naszej szkole. Miłym akcentem był również słodki poczęstunek w postaci czekoladowych babeczek, którymi starsi koledzy poczęstowali przedszkolakłw. Spotkanie zakończyliśmy wspólną zabawą.